Rodzaje obiektów

Obowiązująca w Polsce ustawa o usługach turystycznych, definiuje oznaczenia poszczególnych obiektów noclegowych. Aby dany obiekt mógł się posługiwać danym oznaczeniem, musi otrzymać kategoryzację w formie decyzji administracyjnej. Jej brak skutkuje konsekwencjami prawnymi. I tak na mocy ustawy o usługach turystycznych oraz rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie obiektów hotelarskich w art. 36, wyróżnia się:

·       Hotele

Obiekt, w którym znajduje się minimum 10 pokoi, z czego większość stanowią poje jedno- lub dwuosobowe Musi on świadczyć szeroki zakres usług związanych z pobytem gości.

·       Motele

To rodzaj obiektu, który musi być usytuowany przy drodze z własnym parkingiem. Motel musi posiadać również co najmniej 10 pokoi w tym większość jedno- lub dwuosobowych.

·       Pensjonaty

W pensjonacie musi znajdować się co najmniej 7 pokoi. Musi on również świadczyć usługi związane z całodziennym wyżywieniem klientów.

·       Kempingi

Obiekt strzeżony, dający możliwość przenocowania w namiocie, samochodzie mieszkalnym, przyczepie turystycznej lub znajdującym się na terenie obiektu domku kempingowym czy innym obiekcie stałym. Na terenie kempingu można parkować samochody ja również przygotowywać posiłki.

·       Domy wycieczkowe

Posiadają co najmniej 30 miejsc noclegowych, i muszą świadczyć minimalny zakres usług związany z pobytem gości.

·       Hostele

Hostel jest jednostką, która udostępnia pokoje wieloosobowe, z 3 do 9 łózek. Może też jednak posiadać pokoje jedno- lub dwuosobowe. Łazienka jest dostępna zwykle na korytarzu. Posiadają również wspólną kuchnię oraz salę telewizyjną. To obiekt o niższym standardzie niż hotel i znacznie tańszy.

·       Pola biwakowe

To strzeżony obiekt umożliwiający nocowanie pod namiotem.

·       Bungalowy

To małe domki noclegowe, najczęściej drewniane, znajdujące się zwykle nad morzem lub jeziorem.

·       Schroniska młodzieżowe

To jednostka noclegowa, przystosowana do samoistnej obsługi klientów,  oferująca noclegi dla indywidualnej bądź grupowej turystyki młodzieżowej.

·       Schroniska

To miejsce noclegowe, który świadczy minimalne  usługi w zakresie pobytu gości, zlokalizowane poza miejscami zabudowanymi, najczęściej przy szlakach turystycznych.

·       Agroturystyka

Gospodarstwo rolne, oferujące wypoczynek zbliżony do warunków wiejskich. Ta forma turystyki może obejmować różnego rodzaju usługi od zakwaterowania, poprzez usługi gastronomiczne, jazdę konną, udział w rękodziele artystycznym, wędkarstwo po uczestnictwo w pracach na gospodarce czy przygotowywaniu tradycyjnych potraw regionalnych.