Restauracja

Restauracja i jej wystrój w hotelu to coś więcej niż tylko krzesła i stoły. Jej aranżacja jest odzwierciedleniem  charakteru i poziomu na jakim znajduje się lokal. Odpowiedni wystrój, oświetlenie, rodzaj mebli, kolorystyka, rozkład pomieszczenia, harmonia przestrzeni oraz rzecz jasna schludna obsługa, to wszystko co zwraca uwagę gościa po wejściu do restauracji. Te wszystkie wymienione atuty powinny ze sobą współgrać, ale przede wszystkim powinny nawiązywać do serwowanej w hotelu kuchni.

Ważne jest aby pomysł na aranżację nie był przypadkowy, lecz bardzo pieczołowicie przemyślany, gdyż połączenie projektu ze dobrą kuchnią to nie jest łatwe zadanie. Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę przy projektowaniu hotelowej restauracji:

·       Pomysł na wystrój

Wystrój restauracji powinien być kompatybilny z wystrojem hotelu, tak aby gość, przebywający na terenie obiektu, czuł się tam swojsko i komfortowo. Coraz częściej urządzając takie miejsca stosuje się dodatkowy motyw przewodni, jakiś charakterystyczny element, który będzie podkreślał wyjątkowość miejsca. Można go zastosować w wystroju, w wyglądzie personelu, na menu czy w elementach identyfikacji wizualnej.

·       Oświetlenie pomieszczenia

Oświetlenie to niezwykle istotny element w restauracji. Nasz zmysł smaku ma bardzo duży wpływ na to co widzą oczy. Dlatego ważny jest dobór światła, odpowiedni do wnętrza, taki który uwydatni potrawy i wpłynie na nas apetyt. Oczywiście nasilenie światła i jego kolor powinien być dostosowany bezpośrednio do wystroju. Rozmieszczenie powinno być tak rozplanowane, aby zarówno w dzień do śniadania czy obiadu, jak i wieczorem do kolacji wnętrze było miłe i przytulne.

·       Kolorystyka lokalu

To jeden z tych elementów, nad którym trzeba się bardzo zastanowić. Nieodpowiednie dobranie kolorystyczne na ścianach czy suficie, może wpłynąć niekorzystnie na cały wystrój i aranżację lokalu. Istnieją bowiem kolory, które mogą w znaczny sposób powiększyć lokal, albo też go pomniejszyć. Tego rodzaju jest właśnie kolor niebieski. Aby zaostrzyć gościom apetyty, wystarczy jedną ze ścian pomalować w kolorze czerwonym. Jednak najbezpieczniejsze i najbardziej przytulane są kolory pastelowe z żółtym na czele, który symbolizuje radość i szczęście.