Kryteria przyznawania gwiazdek

Zastanawiając się nad wyborem hotelu, powinno się wziąć pod uwagę standard, jaki on oferuje swoim klientom. I chociaż w każdym kraju panują odrębne zasady i kryteria, warto zapoznać się z nimi, aby wiedzieć czego można spodziewać się w hotelu.

Kategoria jednogwiazdkowa

Hotel w tej kategorii nie muszą spełniać zbyt wiele warunków, wystarczy że będzie w nich podstawowe wyposażenie w postaci łóżka, szafy, szafki nocnej wykładziny dywanowej. Łazienka może znajdować się na korytarzu i być udostępniona wielu gościom jednocześnie. Nie jest wymagana również telewizor w pokoju, restauracja czy też parking.

Kategoria dwugwiazdkowa

Pokój musi posiadać podstawowe wyposażenie jak wymienione wyżej, z tym że łazienka powinna być udostępniona tylko dla mieszkańców pokoju. W pokoju może znajdować się telewizor. A hotel powinien już posiadać restaurację ze śniadaniami i obsługa powinna zapewnić wymianę pościeli przynajmniej dwa razy w tygodniu. Hotel powinien zapewnić miejsce postojowe przed obiektem na czas przyjazdu i wyjazdu gości. Powinien być również zagwarantowany parking dla gości.

Kategoria trzygwiazdkowa

Tutaj na wyposażeniu pokoi, które też powinny być już nieco większe, powinna znaleźć się klimatyzacja. Serwis powinien codziennie sprzątać pokój i  wymieniać pościel i ręczniki. W pokojach powinny być wyposażone w system otwierania pokoi na kartę. W hotelu powinna znajdować się restauracja oraz aperitif-bar lub bar kawowy, siłownia, SPA, a także sala klubowa z telewizorem oraz sala konferencyjna. Powinny też być dostępne takie usługi jak pranie, prasowanie czy czyszczenie odzieży. Obiekt powinien posiadać wszelkie udogodnienia dla niepełnosprawnych.

Kategoria czterogwiazdkowa

W tego rodzaju pokojach wymagana jest wysoka jakość wyposażenia pokoju i wszelkich urządzeń znajdujących się w nim. Okna powinny być dźwiękoszczelne a wszystkie pokoje wyciszone. W pokojach powinien znajdować się mini-bar i sejf. Gości powinni mieć dostęp do wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i Internetu. Hotele wyższe niż 2 piętra powinny być wyposażone w windę. Room service powinien zapewniać usługę budzenia, podawania śniadań, a pokoje powinny być sprzątane na życzenie klienta. W tego rodzaju hotelach można spotkać wysokiej jakości salony odnowy biologicznej, basen, siłownię.

Kategoria pięciogwiazdkowa

Hotel pięciogwiazdkowy to wysoka jakość i duża ilość świadczonych usług. Począwszy od rozmiaru pokoju, aż po wyposażenie i umeblowanie lokali. Na wygodnych łózkach, znajdują się wysokiej jakości materace. W pokoju znajduje się oczywiście telewizor plazmowy, telefon, klimatyzacja, sejf, mini-bar, szklanki oraz suszarka, szlafrok, kosmetyki i waga w łazience. Standardem powinno tu być sprzątanie pokoju 2 razy na dobę czy kwiaty na stoliku. Ponadto dla klientów udostępniony powinien być strzeżony parking, nowoczesne SPA, fryzjer czy kwiaciarnia.